Ceny zbóż: Ile obecnie kosztuje pszenica?

Natomiast średnia cena pszenicy paszowej kształtowała się wokół 1189 zł/t. Jak podaje e-WGT ceny zbóż rosły w trzecim tygodniu listopada. Średnie ceny wzrosły w przypadku 11 raportowanych zbóż. Spadek tygodniowy (-2,2%) odnotowano jedynie w przypadku jęczmienia paszowego, którego cena wynosiła 965 zł/t.

Osadkowski na nowy sezon – wybrane odmiany rzepaku i zbóż

Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że jesteśmy postrzegani jako najbardziej wiarygodne i aktualne źródło informacji cenowej na rynku zboża. W ostatnich dniach, sporych zakupów ziarna pszenicy dokonali natomiast eksporterzy. Notowana w poniedziałek wyraźna zwyżka cen pszenicy na MATIFie i wzrost cen pszenicy z dostawą do portów w maju/czerwcu br. Przełożyły się Hamptons, idealny wypad tej zimy na dalsze spore zakupy tego zboża przez eksporterów. Jak podaje Izba Zbożowo-Paszowa, ostatnie dni nie przynoszą przełomu na krajowym rynku zbożowym, który cały czas operuje w warunkach mocno uszczuplonej podaży ziarna, co z kolei wpływa na wzrost cen zbóż. Podstawą opłacalnej uprawy zbóż i rzepaku jest sprzedaż wyprodukowanych płodów rolnych po atrakcyjnej cenie.

Najnowsze ceny skupu zbóż 2022 – żyto i pszenżyto

Z informacji podanych przez FDW, rolnicy aktualnie za żyto otrzymują 940 – 970 zł/t. W przypadku pszenżyta ceny wynosi w granicach 1090 – 1120 zł/t. Aktualnie rolnicy zastanawiają się nie tylko nad tym czy ceny zbóż rosną, ale także ich myśli koncentrują się wokół prognoz cen zbóż na najbliższe tygodnie.

Cena rzepaku w kontraktach na zbiory 2024 r.

  1. Jeśli prognozy spadku zbiorów w Rosji się sprawdzą, Rosja może przestać zalewać światowy rynek tanim zbożem, co wpłynęłoby korzystnie na ceny ziarna w innych krajach, w tym także w Polsce.
  2. Bardzo stabilny pozostaje również rzepak, którego ceny nie ulegają zbyt dużym wahaniom i obecnie można maksymalnie dostać 1920 zł/t, a ceny minimalne znajdują się na poziomie 1730 zł/t.
  3. Wstępne przewidywania na krajowym rynku zbóż przedstawiła także Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo – Paszowej w wywiadzie dla portalu inwestycje.pl.
  4. Wszystkie te czynniki sprawiają, że obecnie za pszenicę konsumpcyjną o zawartości białka 14 proc.

Mniejszy areał zasiewów kukurydzy i brak potrzebnych opadów dodatkowo usztywnia wielu rolników przed wystawianiem tego zboża do sprzedaży. W kraju trudno także o oferty sprzedaży pszenicy paszowej gdyż wielu rolników ma już tylko pszenicę wyższej jakości o parametrach konsumpcyjnych na stanach magazynowych. Poniżej przedstawiamy aktualne ceny pszenicy w skupach Osadkowski oraz AgroAs. Najwyższą cenę za pszenicę konsumpcyjną oferuje firma AgroAs, natomiast jeżeli chodzi o pszenicę paszową – Osadkowski. Firma AgroAs podczas rozmowy poinformowała naszą redakcję, że pszenicę konsumpcyjną skupuje w cenie 1260 zł/t, a pszenicę paszową – 1210 zł/t.

Najnowsze notowania pszenicy ostro w górę

Duża konkurencję stanowi tania rosyjska pszenica, a na ceny bez wątpienia wpłyną też rekordowo wysokie, mimo mniejszego o niemal 1 mln hektarów areału zasiewów, zbiory zbóż na Ukrainie. Pomimo niskiej podaży, ceny Sunbird Forex Broker-Sunbird przegląd i informacje prosiąt podążają za cenami żywca i pozostają bez zmian. Na duńskiej giełdzie warchlaków te same ceny utrzymują się od 8 marca. Same Niemcy w ubiegłym roku zaimportowały łącznie prawie 11 milionów zwierząt.

Największy importer kukurydzy na świecie odmawia dostaw z Ukrainy

– Obecnie prowadzimy skup pszenicy z nowych zbiorów na potrzeby naszych wytwórni. W tym roku w sezonie żniwnym planujemy skupić 100 tys. Ton pszenicy, a do końca października 2014 roku kolejne 100 tys. Ton – podsumował Mirosław Bodek, Dyrektor Cedrob Pasze.

Cena oleju napędowego w górę

Zaimportowały ponad 13,36 mln ton zbóż, co oznacza wzrost o 29,57% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jeśli ten trend się utrzyma, Państwo Środka pozostanie wiodącym importerem produktów rolnych. Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska – ceny pszenicy na giełdzie w Chicago nieznacznie spadły, trzeci tydzień z rzędu. Ceny pszenicy za oceanem pozostają pod presją utrzymującego się słabego tempa eksportu amerykańskiej pszenicy oraz zniżkujących cen kukurydzy.

Tamtejsze ministerstwo rolnictwa uspokaja, że pomimo strat i spadku eksportu do 47 mln t, Rosja pozostanie światowym liderem w dostawach pszenicy. Nie mniej jednak pomimo zwiększonej podaży i tak nie zaspokaja ona do końca potrzeb większych firm przetwórczych, które byłyby w stanie wchłonąć obecnie sporo większe ilości towaru. To również wiąże się z tym, że muszą one konkurować o zboża oferując wyższe ceny, co z pewnością jest korzystne dla sprzedających. Eksport zbóż na kołach na rynek niemiecki nieco się ożywił, ale głównie w odniesieniu do kukurydzy, której wywóz z zachodnich regionów kraju wzrósł.

Do sprzedaży nie zachęcają również niskie ceny i kto może ten przetrzymuje plony w nadziei na wyższe ceny. Jak donosi epetrol.pl na rynku międzynarodowym dominują czynniki stymulujące wzrosty cen surowca. Przebity został poziom 90 dolarów za baryłkę ropy Brent. Zwyżkowe tendencje niestety przenieść się mogą na ceny paliw gotowych w naszym kraju. Na kolejny tydzień analitycy prognozują utrzymanie się ceny jedynie LPG, tym razem wzrosną ceny nie tylko benzyn, ale także oleju napędowego. Krajowy rynek żywca wieprzowego najwyraźniej podąża za duża niemiecką giełdą, na której cena pozostaje bez zmian (2,2 euro/kg).

W dalszym ciągu chętnie kupują ziarno zbóż eksporterzy, głownie na dostawy do portów w marcu. Od dłuższego czasu, trudno jednak eksporterom kupować większe partie Towarzystwa decyzyjne finansowe, finanse przedsiębiorstw ziarna w związku z głęboką korektą cen zbóż. Na przestrzeni miesiąca, cena pszenicy o zawartości 12.5% białka z dostawą do portów spadła o ok. 100 PLN/t.

W umowach na warunkach niemieckich cena netto waha się od 1845 do 1880 zł/t. – Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w maju na paryskiej giełdzie wzrosły o 2,0 proc. I wyniosły 457,00 euro/t (1969 zł/t ) i były o 3,6 proc. Wyższe niż o tej porze przed rokiem jednocześnie jest to cena najwyższa od 09 września ub.r. Jednakże z racji tego, że nasz rynek nie jest samotną wyspą na mapie świata, to jest zależny od rynków światowych a tam ceny są niskie i na ten moment nic nie zapowiada, aby ta sytuacja uległa zmianie.